رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با اشاره به اینکه اطعام‌دهی، علم‌گردانی و دسته‌روی محرم در آمل ممنوع است، گفت: لازم است تا بین مردم و خیران فرهنگ‌سازی شده تا هزینه اطعام‌دهی به سوی تهیه سبد کالای نیازمندان سوق داده شود.

 

حجت‌الاسلام محمدهادی بهرامی در نشست خبری  با خبرنگاران و اصحاب رسانه به مناسبت هفته خبرنگار، اظهار کرد: خبرنگاران امروز در خط مقدم اطلاع‌رسانی جامعه قرار دارند و موجب آگاهی مردم هستند.

وی با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا از اسفند ماه گذشته تاکنون محرم متفاوت را شاهد هستیم، افزود: تاکنون منتظر پروتکل و دستورالعمل بهداشتی محرم بودیم و تصمیمات شورای فرهنگ عمومی و ستاد پیشگیری کرونا بسیار مهم است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل با اعلام اینکه این شهرستان دارای طوایف متعدد است که در برگزاری مراسم‌های محرم بسیار اثرگذارند، تصریح کرد: هیأت امنای مساجد زیر مجموعه اداره اوقاف و امور خیریه موظف به رعایت پروتکل هستند البته برخی اعضای هیأت امنای مساجد و اماکن متبرکه معتقدند که در محرم هیچ مراسمی نخواهیم داشت ولی برخی دیگر اعلام کردند که با جدیت مراسم‌ها را پیگیری می‌کنیم.

این مسؤول با بیان اینکه شیعیان ایران و جهان از گذشته تاکنون زنده به محرم و صفر هستند امام امت هم اعلام کردند که اسلام با محرم و صفر زنده است، متذکر شد: ولی با بروز و شیوع ویروس کرونا زندگی روزمره مردم وارد مدار دیگری شده است و از لحاظ ذهنی، فکری و روحیه دچار تنش شدند.

بهرامی با اشاره به اینکه در بحث معنویات باید فکری به حال غذای روح کنیم، ادامه داد: کرونا نه تنها افراد زیادی به کام مرگ برده است ولی افراد زیادی را به افسردگی وا داشت و مشکلات فراوان اقتصادی و روحی را منجر شد.

وی با اعلام اینکه در وقف اجرای نیت واقف مهم است، بیان کرد: برگزاری مراسم‌های عزداری محرم با رعایت کامل شرایط بهداشتی و پروتکل بلامانع است، گفت: مراسم محرم باید در فضای باز مساجد، تکایا و حیاط امامزادگان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به همراه زدن ماسک و دستکش برگزار شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با اشاره به اینکه هیأت امنا و مسؤولان مساجد و اماکن مذهبی موظف هستند قبل و بعد برگزاری مراسم ضدعفونی با مواد استاندارد را در فضای باز محل برگزاری مناسبت محرم انجام دهند.

این مسؤول با اعلام اینکه اطعام‌دهی و پذیرایی در محرم ممنوع است، گفت: علم‌گردانی و برگزاری مراسم دسته‌روی ممنوع شده و هر اقدامی که باعث ایجاد ازدحام و بروز جمعیت در خیابان‌ها و معابر شود ممنوع است.

بهرامی با اشاره به اینکه حتی برگزاری برخی مناسبت‌های خاص همانند مراسم شیرخوارگان برگزار نمی‌شود، ادامه داد: هزینه اطعام‌دهی محرم با تهیه سبد کالا بین خانواده‌های نیازمند و مستمند مناطق مختلف توزیع می‌شود.

وی با اعلام اینکه خبرنگاران قلم به دست دارند و می‌توانند فرهنگ‌سازی کنند تا در شرایط کرونایی به جای انجام اطعام‌دهی سبد کالا برای استفاده نیازمندان تهیه شود، افزود: برگزاری نماز جماعت بسیار محدود در کمترین زمان خواهد بود و به همراه آن مداحی و سخنرانی در کمتر از دو ساعت برگزار شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با اشاره به اینکه در راستای برگزاری امور خیر، شورای خیریه اوقاف و امور خیریه آمل در کمتر از یک ماه گذشته تشکیل شده است، بیان کرد: در این مدت زمان کوتاه 35 جهیزیه برای زوج‌های جوان به میزان 140 میلیون ریال برای هر زوج در نظر گرفته شد.

این مسؤول با اشاره به ارزش 4 میلیارد و 900 هزار ریالی 35 جهیزیه زوج‌های نیازمند، گفت: جهیزیه نیازمندان جمعه هفته جاری توزیع می‌شود.

بهرامی با اعلام توزیع 500 بسته بهداشتی برای بیماران صعب‌العلاج توسط شورای خیریه اوقاف آمل، متذکر شد: این بسته‌های بهداشتی به ارزش 500 میلیون ریال خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دهیاران و شورای اسلامی در روستاها برای برگزاری مراسم محرم مکلف به همکاری با هیأت امنا با رعایت پروتکل بهداشتی هستند، گفت: در شهرستان آمل آستان 99 امامزاده وجود دارد که آستان 60 امامزاده با حضور زائران همراه بوده و 39 بقعه امامزاده با توجه به قرار داشتن در منطقه کوهستانی و صعب‌العبور با تعداد کم زائران همراه هستند./ خبر از قربانعلی مسافر

مطالب مرتبط :
  1. لاریجانی قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان را ابلاغ کرد
  2. خیران مازندرانی درحال ساخت ۸۰ مدرسه هستند
  3. توزیع گوشت تنظیم بازار از طریق واحدهای قصابی بین مردم
  4. نمایندگی مجلس پس از 3 دوره متوالی ممنوع شد
  5. روز شمار محرم الحرام

دیدگاه

ارسال دیدگاه