امام جمعه موقت تهران گفت: خدمات ارزشمند علامه حسن‌زاده آملی به جهان اسلام بی‌نظیر است و باید آثار حضرت علامه در دانشگاه‎ها و حوزه‌ها تدریس و بررسی شود.

آیت‌الله کاظم صدیقی امروز در مراسم گرامیداشت اربعین ارتحال ملکوتی عالم بانی و سالک توحیدی آیت‌الله حسن حسن‌زاده‌آملی در مصلای این شهرستان، اظهار کرد: آمل از گذشته تاکنون شهری عالم‌پرور، شهیدپرور و دانشمندپرور بوده است و مردمان این دیار اهل علم و دانش بوده و هستند.

وی با اعلام اینکه اگر ایمان کنار سفره علم قرار گرفت خداوند درجات فراوان به انسان می‌دهد، افزود: با توجه به آیات قرآن جان، نیت و عمل پاک صعود می‎کند البته ما برای برای کار و مأموریت بزرگ به دنیا آمدیم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: زمان مأموریت ما در دنیا نیز محدود است و در پایان بازخواست می‎شویم که اوامر الهی را اجرا کردیم یا نه.

صدیقی با اشاره به اینکه خداوند ما را برای آبادانی زمین و زمینه آورده است، بیان کرد: ما آمدیم تا با عمر خود عمران و آبادانی کنیم و باید همه کارهای‌مان براساس فرمان الهی باشد، اگر با فرمان خداوند کاری نکنیم و در عمر خود از فرامین الهی استفاده نکنیم باید بدانیم عمر نکردیم و دست به عمران نزدیم بلکه همه چیز را خراب کردیم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با تأکید بر اینکه انسان در مدت زمان کوتاه عمر در این عالم برای هدف بزرگی آمده است، یادآور شد: ما برای رام کردن و نرم کردن زمین آمده‌ایم تا حاصل بچینیم و هم در زمینه جان بذر علم و ایمان بپاشیم تا با عمل نیک آنها را درو کنیم، اگر کسی خود را تزکیه کرد و موانع رشد و تقرب به خداوند همانند گناه، رزایل اخلاقی و غفلت را زدود باید بداند مسیر مستقیم را انتخاب کرده است.

این مسؤول با اشاره به اینکه انسان نباید از غفلت غافل شود، تصریح کرد: انسان نباید حتی برای زمانی کوتاه غفلت را از یاد ببرد بلکه باید بداند برای چه آمده است، خداوند چرا او را آورده، مرگ حق است و صحت بدن نیز بیماری به دنبال دارد، بیان کرد: پس غفلت عمر را به هدر می‎برد و ما آمده‌ایم به تعبیر خداوند به سوی او صعود کنیم و با طینت، نیت، عمل و روح پاک به بالا برویم.

صدیقی با اعلام اینکه بالارونده گوهر جان ما است و ایمان و عمل به همراه جان پاک به سمت ملکوت می‌رود، افزود: عمل باید فکری، قلبی و جواری صالح باشد هرچند علم چراغ راه، مشعل فروزان، نور و راهنما است، علم تحفه الهی، حجت بر بشر و عامل وصول به سوی پروردگار است و در حیطه‎‎های مختلف تعریف متفاوت از علم می‎شود.

تولیت حوزه علمیه امام خمینی(ره) با اشاره به ویژگی‌های علوم حسی، نقلی، عقلی و کشفی خاطرنشان کرد: خداوند در آیات و روایات تعریف زیادی از علم دارد و بشر را فراوان به سوی آن فرا می‌خواند همچنین امام صادق(ع) حصار را از عمل برداشتند و با تربیت شاگردان فراوان سعی در نشر و ترویج علم داشتند.

این مسؤول با اعلام اینکه فقیه دین را می‌فهمد، هضم می‎کند و وارد جان می‌سازد، ادامه داد: امام صادق همه را به علم فراخواند و علم توشه قبر ما است، پیامبر اسلام راه خود را به دستور خدا به امت اعلام کرده و کارش دعوت به خدا بود و با روحیه انتقام‎جویی با کسی جنگ نکرد زیرا در طول زندگی پیامبر اسلام ۸۰جنگ بر ایشان تحمیل شده و در زمان حساس هر موقع عرصه در میدان تنگ می‎شد اصحاب به پیامبر رجوع می‌کردند.
صدیقی با اشاره به اینکه پیامبر حجاب‌ها و گرگ‌ها را از مسیر در جنگ برداشتند تا ابرهای جهالت کنار رود، مردم خدا را بشناسند و عبادت کنند تا به لقای الهی برسند، گفت: پیامبران همه با عقل وارد مسیر هدایت مردم شدند البته عقل همانند معادن مکتشف و مهندس اکتشاف می‌خواهد و انبیا عقل را اکتشاف و معرفی کردند.
وی با اعلام اینکه راه عرفان راه شهود و دیدن با چشم دل و یافتن حقایق است، بیان کرد: آنچه که ما در وجود خود می‌یابیم قابل انکار نیست و علامه حسن‎زاده آملی بنده صالح و عبد خالص خداوند بودند و عارف، عالم ربانی و سالک توحیدی به تعبیر رهبر انقلاب توانستند در عمر با برکت خود خدمات زیادی نه تنها به جهان اسلام بلکه به همه عالمان و اندیشمندان دنیا دهند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه خداوند برای هدایت خلق کتاب معرفی کرده است، یادآور شد: اگر انسان بر پایه ایمان عالم شود خداوند آن را تا آنجا بالا می‌برد که مظهر اسم اعظم خداوند شده و به شهود وجودی می‎رسد زیرا وجود انسان مظهر اسمای الهی می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه خداوند می‌فرماید ای انسان هر جا هستید خدا را دارید و هیچ جا تنها و بدون خداوند نیستید، بیان کرد: خداوند همه جا حضور قیمومیه دارد و اگر کسی بندگی کند می‎تواند به درجات بالایی برسد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به اینکه عبودیت گوهری بسیار ارزشمند است، در بیان جایگاه والای شهدا، گفت: خداوند در قرآن می‎فرمایند که نه به شهید و کسی که در راه خداوند کشته شده است، مرده بگویید بلکه آنها زنده هستند، هرچند باید در بیان برخی مسائل مهم بهتر است انسان ادب زبانی داشته باشد و مؤدبانه برخورد کند.

این مسؤول افزود: اگر کسی بگوید شهید مرده است خود مرده خواهد بود بلکه شهید زنده است و نزد خداوند روزی مستمر دارد، در دل‌تان حتی سوظن به حیات شهید نداشته باشید، اینها زنده‎اند و دین، عزت، اقتدار و امنیت‌مان را شهدا زنده کرده‌اند، شهید در نزد خدا هست و خداوند همه جا جلوه دارد پس شهید را هیچ زمان و مکان حبس نمی‎کند و این مهم در مورد علما صادق است، البته عالمی که با نردبان علم الهی به علوم حقه دست پیدا کرده است در جسم خلاصه نمی‎شود و روحش جهان‌نما است.

صدیقی با اشاره به ایام ارتحال عالم ربانی و سالک توحیدی، بیان کرد: وقتی عالمی از دنیا می‌رود ملائکه بر او استقبال می‌کند و عالم اسلام و جهان تشییع داغدار می‎شود./ خبر از قربانعلی مسافر

مطالب مرتبط :
  1. جمهوری اسلامی، متحجر نیست
  2. جنگل‌های هیرکانی تابستان 98 جهانی می‌شود
  3. نمایش عروسک های فرهنگی ۵۲ ملل جهان واقوام ایرانی در آمل انجام شد
  4. دستگیری قاتل 37 ساله آملی در کمتر از 3 ساعت
  5. قهرمانی دانش‌آموزان آملی در مسابقات قهرمانی جودو مازندران

دیدگاه

ارسال دیدگاه