مدیرکل امور کتابخانه های عمومی مازندران میانگین عمرکتابخانه های استان را 25 سال اعلام کرد و گفت که پیری ساختمان ها ، از چالش ها و مشکلات پیش روی کتابخوانی در این استان است .  

مرتضی عمرانی روز چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان در ساری افزود : هم اکنون 110 باب کتابخانه عمومی با زیربنای بیش از 52 هزار متر مربع در مازندران وجود دارد که بیشتر آنها قدیمی ستند و به بازسازی نیاز دارند .
وی از اجرای طرح شاداب سازی با تعمیر فضای کتابخانه ها برای رفع بخشی از مشکلات قدیمی بودن آنها خبر داد و گفت که پارسال 14 کتابخانه عمومی استان در چارچوب این طرح مناسب سازی و بازسازی شد .
عمرانی از وجود طرح های نیمه تمام به عنوان دیگر مشکل کتابخانه های عمومی مازندران یاد کرد و افزود : هم اکنون 46 کتابخانه نیمه تمام در استان وجود دارد که برای تکمیل آنها به 180 میلیارد ریال اعتبار نیاز است .
عمرانی از تخصیص سه میلیارد و 480 میلیون ریال اعتبار برای تکمیل طرح های نیمه تمام کتابخانه های مازندران خبر داد و گفت که این اعتبارات از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای این منظور تخصیص داده شد .
وی به اعلام آمادگی یک موسسه فرهنگی - آموزشی کشور برای تکمیل طرح های نیمه تمام کتابخانه های مازندران اشاره کرد و افزود : براساس تفاهم نامه ای که با نهاد کتابخانه های عمومی کشور امضا شد ، این موسسه فرهنگی قرار است شش کتابخانه را در شهرستان های ساری ،تنکابن ، نور، نوشهر و گلوگاه تکمیل کند .
مدیرکل امور کتابخانه های عمومی مازندران هزینه تکمیل این کتابخانه را 6 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت که قرار است این کتابخانه ها در مدت پنج ماه آینده به بهره برداری برسند .
به گفته عمرانی هم اکنون حدود چهار درصد از جمعیت سه میلیون و 200 هزار نفری عضو کتابخانه های عمومی استان هستند .
وی ابراز امیدواری کرد که با بهره برداری از کتابخانه های عمومی نیمه کاره و مناسب سازی فضاها بخشی از کمبودها دراین بخش جبران شود.
مدیر کل امور کتابخانه های عمومی مازندران همچنین از گسترش طرح عضویت رایگان افراد در کتابخانه های عمومی خبرداد و گفت که تمامی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی زیر پوشش این طرح خواهند رفت .
بر اساس آمارهای رسمی ، 121 هزار و 247 نفر در کتابخانه های عمومی مازندران عضو هستند.
هم اکنون یک میلیون و 660 هزار و 347 جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان وجود دارد.

مطالب مرتبط :
  1. مطبوعات مازندران ، زیر خط فقر !
  2. با وجود 40 درصد کارخانجات صنعتی فعال در آمل ، شهرداری با مشکل روبرو است
  3. زبانزدهاي مازندراني
  4. بيانيه حزب توسعه و عدالت ايران اسلامي-شعبه مازندران به مناسبت سوم خرداد
  5. پیش بینی وضع هوای مازندران در 48 ساعت آينده

دیدگاه

ارسال دیدگاه