با ما همراه باشید

سیاست

اعلام قیمت تمام شده برنج توسط دستگاه های دولتی برای ساماندهی بازار

منتشر شده

در

آمل نیوز- زهرا فلاح / مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با اعلام اینکه براساس مصوبات دومین سفر رئیس جمهور شهید به این استان باید ارز ترجیحی برای واردات برنج تخصیص داده نشود، گفت: امسال اعلام قیمت تمام شده برنج توسط دستگاه های دولتی انجام می شود تا پایه قیمت بازار برنج اعلام شده و ساماندهی بازار برنج را شاهد باشیم.

سیدعباس حسینی در حاشیه جلسه بررسی بازار برنج مازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن فصل برداشت برنج و آغاز آن در آینده نزدیک در سطح استان های مازندران، گیلان و همچنین لزوم مدیریت بازار برنج تحقق سود حداقلی برای کشاورزان و ذی نفعلان تدابیری اندیشیده شد.

وی افزود: در این تصمیمات برآن شد تا بخش دولتی، خصوصی و تشکل های برنج و فعالان حوزه برنج در سطح مازندران توجه ویژه به کشاورزان داشته باشند همچنین در سال زارعی جاری و فصل برداشت برنج تشکل های فعال در این حوزه آمارهایی در حوزه برداشت برنج ارائه کنند تا تولید شلتوک، ارسال آنها و جابجایی برنج در مازندران به همراه ارسال به سراسر کشور مشخص شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با اشاره به اینکه سامانه جامع انبارها به صورت جدی در دستور کار دستگاه های دولتی، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد، تصریح کرد: باید آمار هرگونه محصول برنج در شالیکوبی و انبارها احصا شود تا حجم تولید و عرضه برنج مشخص شود و آمار لازم برای برنج موجود استان را در دست داشته باشیم.

حسینی بیان کرد: بازارسانی برنج از دیگر دغدغه است که مقرر شد تشکل های حوزه برنج براساس ظرفیت و توانمندی خود وارد میدان شوند و پای کار بیایند تا برنج های مورد نیاز خود را خریداری و به بازارهای مختلف در سطح کشور ارسال کنند و حتی در زمینه صادرات برنج گام های بزرگ و اساسی بردارند.

وی با اشاره به اینکه آمادگی برای تأمین مورد نیاز برنج فروشگاه های زنجیره ای و مجموعه های بزرگ تأمین نیاز کشور اعلام شود تا به جمع بندی لازم برسیم، بیان کرد: اعلام قیمت تمام شده برنج توسط دستگاه های دولتی امسال انجام می شود تا پایه قیمت بازار برنج اعلام شود پس باید همه ذی نفعان و تشکل های بخش خصوصی امسال نقش پررنگی در ساماندهی بازار برنج مازندران و کشور داشته باشند.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با اشاره به بحث تحخصیص ارز ترجیحی، ادامه داد: در این زمینه مصوبه سفر دوم هیأت دولت و رئیس جمهور شهید در مازندران مطرح شد که در سطح وزارت جهاد کشاورزی با پیگیری انجمن واردکنندگان و دغدغه در حوزه افزایش قیمت برنج در سطح کشور برای مصرف کننده شکل گرفت و اقداماتی انجام شد تا از همه ظرفیت ها استفاده شود که ارز ترجیحی برای واردات برنج تخصیص داده نشود.

حسینی با اشاره به اینکه ایجاد تشکل صنفی تخصصی حوزه برنج به عنوان تشکل بالادستی با حضور همه تصمیم گیران برنج به عنوان پیشنهاد مطرح شد، یادآور شد: باید پس از مطالعات لازم این تشکل جدید به عنوان تشکل بالادستی و فراگیر در حوزه برنج برای مدیریت رنجیزه کامل برنج فعالیت داشته باشد.

وی با اعلام اینکه در مازندران بحث کشت قراردادی و تشکیل زنجیره کامل برنج در دستور کار قرار گرفت، گفت: تأمین مالی برای خرید برنج برحسب مکاتبه گذشته با رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی انجام شده و مکاتبات تکرار می شود تا به نتیجه مطلوب برسد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.