با ما همراه باشید

اجتماعی و انتظامی

روزهای پایانی ضرب الاجل 15 روزه و انتظار برای نهایی شدن 2  نقطه پیشنهادی جانمایی زباله

منتشر شده

در

آمل نیوز- قربانعلی مسافر / فرماندار ویژه آمل گفت: در پی اجرای دستور رئیس جمهور پس از بازدیدهای کارشناسانه دو نقطه مستعد برای دپوی زباله انتخاب شد تا به زودی در نشست پسماند شهرستان آمل نهایی شود.

 

موضوع پسماند و زباله از مهمترین مسائل چند سال گذشته تاکنون استان های شمالی کشور به ویژه مازندران است.

شهرستان آمل در این بین بیش از دیگر شهرها با معضل زباله دست و پنجه نرم می کند و محل دپو و دفن زباله که به “عمارت” آوازه ملی دارد بیش از 30 سال پذیرای زباله شهرهای مختلف مازندران بوده است.

سالیان سال است که دیگر عمارت توان و ظرفیت انباشت زباله را ندارد ولی با این وجود همچنان پسماند آملی ها در دل منطقه کوهستانی عمارت سرازیر می شود.

عمق فاجعه پسماند و بحران زباله در آمل آن قدر زیاد است که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در چهارمین نشست ویژه رفع موانع تولید که در نخستین روزهای آبان برگزار شد، اعلام کرد: ظرف ١٥ روز آینده جانمایی و جایابی جدید محل دفن پسماندهای شهر آمل با پیگیری استاندار مازندران انجام شود و وزارت نیرو همزمان کار پاک سازی و ایزوله محل دفن فعلی و عملیات اجرائی تکمیل طرح سد هراز را آغاز کند. زمان نداریم

رئیس جمهور در این نشست بیان کرد: مسئله سد مخزنی هراز که از پروژه ها و طرح های با اولویت سدسازی است که در وزارت نیرو دنبال می شود، این سد بزرگ نقش مهمی در تأمین آب شرب و زراعی دارد و کار مهمی است که باید همزمان زودتر انجام شود.

رئیسی همچنین از طولانی شدن اجرای زباله سوز ساری گلایه کرد.

 

بازدیدهای کارشناسانه برای جانمایی مکان جدید زباله

طی چند روز گذشته تیم های کارشناسی با حضور مسؤولان استانی، شهری و کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی بازدید زیادی از مکان های پیشنهادی برای جانمایی و جابجایی محل دپو و سایت زباله در آمل داشتند.

فرماندار ویژه آمل در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد ضرب الاجل 15 روزه رئیس جمهور برای تعیین تکلیف معضل زباله و جانمایی آن، اظهار کرد: موضوع پسماند و زباله یکی از معضلات جدی در این شهرستان است که از گذشته دور تاکنون گریبانگیر بود.

ذات الله زارعی با اعلام اینکه یکی از مهمترین موضوعات در این شهرستان مبحث زباله و پسماند است، افزود: دو موضوع مهم در ارتباط با مسئله پسماند و منطقه عمارت به عنوان محل دپو و انباشت زباله مطرح است که یکی از آنها موضوع سد مخزنی هراز بوده که در آینده آب اشامیدنی شهرهای مختلف مازندران و آب زراعی کشاورزی بیش از 110 هزار هکتار از اراضی شالیزاری پایین دست را تأمین می کند.

وی با بیان اینکه بحث تعریض جاده هراز از دیگر موضوعات است، یادآور شد: به جهت تلمبار فراوان زباله در زمینه تعریض محور هراز ممکن است با رانش مواجه شویم پس متوقف کردن دفن زباله در عمارت یک ضرورت اساسی است.

 

تعریض محور هراز و ایجاد سد هراز موضوعات مرتبط با عمارت زباله

زارعی بیان کرد: از سال های خیلی دور فضای عمارت برای دفن و دپوی زباله آماده شده بود و چند سالی است که این مکان از ظرفیت واقعی خود عبور کرد، این موضوع در دستور کار ویژه استاندار مازندران قرار دارد و بازدیدهای زیادی برای پیگیری لازم انجام شد.

فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه در دولت های گذشته قضیه احداث زباله سوز و حل مشکل عمارت پیگیری شد ولی مسؤولان نتوانستند به جایی برسانند، تصمیمات گذشته مدیران تنها در حد صورت جلسه باقی ماند و پیگیری ها متوقف شد، افزود: تا اینکه استاندار مازندران در دولت سیزدهم با جدیت پیگیر مسئله زباله هستند هرچند رئیس جمهور دولت مردمی در چهارمین نشست ویژه رفع موانع تولید ضرب الاجل 15 روزه برای تعیین تکلیف زباله و جانمایی مکان جدید داد.

 

منطقه منال جزو گزینه های پیشنهادی مکان جدید دپوی زباله نیست

معاون استاندار مازندران با اعلام اینکه در پی اجرای دستور رئیس جمهور و در ادامه بازدیدهای گذشته در قالب تیم های کارشناسی با حضور معاون استاندار مازندران، مدیرکل محیط زیست، منابع طبیعی، کارشناسان و شهردار آمل از چند نقطه در شهرستان آمل بازدید داشتیم، یادآور شد: دو نقطه هم اکنون مستعد برای دپوی زباله هستند که در نشست پسماند شهرستان آمل که در روزهای آینده برگزار می شود به جمع بندی نهایی می رسیم و پس از نتیجه گیری پایانی، مکان جدید به صورت رسمی اعلام می شود.

زارعی خاطرنشان کرد: این دو نقطه از منظر محیط زیستی و منابع طبیعی تأیید شده است و مشکل جدی برای آن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه منطقه منال که در شهر همجوار قرار دارد در این گزینه ها جای ندارد، گفت: به نظر نمی رسد مشکل جدی در دو نقطه پیشنهادی وجود ندارد و پس ازتأیید نهایی، در آینده نزدیک شهرداری آمل ورود پیدا کرده و عملیات اجرایی آغاز می شود.

 

منتظر پایان بحران زباله آمل در دولت سیزدهم هستیم

با توجه به اینکه روزهای پایانی تعیین ضرب الاجل 15 روزه رئیس جمهور برای تعیین تکلیف زباله و جانمایی مکان جدید دپوی پسماند را پیش رو داریم، امیدواریم در دولت سیزدهم تصمیم اساسی و کارساز برای جدی ترین معضل شهرستان آمل گرفته شود.

در دولت های گذشته شاهد تصمیمات صورت جلسه ای و مکتوب در زمینه ایجاد کارخانه زباله سوز، سایت زباله و جمع آوری پسماند بودیم که حتی با فراخوان و بازدید شرکت های مختلف ایجاد کارخانه زباله سوز از کشورهای چین و ژاپن روی اجرایی و عملیاتی به خود ندید و فقط در قالب مصوبه و صورت جلسه در پس انباشت اوراق بایگانی شد.

این بار ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه مجریه وارد میدان شد و با تعیین ضرب الاجل 15 روزه همانند مردم دیار هزار سنگر و پایتخت علویان منتظر تعیین مکان جدید جانمایی زباله و عملیاتی شدن تصمیمات مسؤولان استانی است.

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.