با ما همراه باشید

اجتماعی و انتظامی

مهمترین دستاورد سفر شهید جمهور به مازندران کاهش واردات برنج به مرز 700 هزار تن است

منتشر شده

در

آمل نیوز- قربانعلی مسافر / استاندار مازندران با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی در مجلس، گفت: دستاورد سفر رئیس جمهور شهید به مازندران این بود که ارز ترجیحی برای برنج اختصاص نیابد و واردات برنج از 1.7 میلیون تن به مرز 700 هزار تن کاهش یابد.

 

یوسف نوری شامگاه پنج شنبه در آئین افتتاح طرح پایلوت احداث و ساماندهی زیرساخت های منابع آب و خاک در روستای نواحی محله فریدونکنار، اظهار کرد: برای کشاورزی و حفظ ذخایر کشاورزی، آب و خاک باید همه دست به دست هم دهیم و لازم است قدم های ارزشمند برداشته شود.

وی با اشاره به اجرای طرح جامع احداث و ساماندهی زیرساخت های منابع آب و خاک از سوی وزارت جهاد کشاورزی، افزود: مهمترین سرمایه استان مازندران نیروی انسانی است، نیروی انسانی روستاها حتی بیشتر از دانشگاه اهمیت دارد زیرا نیروی انسانی کارآمد در روستاها در خط مقدم تولید هستند و باید به آن بیشتر توجه شود.

نوری تصریح کرد: البته بخشی از افرادی که باید به این نیروها توجه کنند دانشگاهیان است همچنین مهمترین سرمایه مازندران نیروی انسانی بوده که در جنگ تحمیلی لشکر ویژه و خط شکن 25 کربلا آن را به اثبات رساند و در مدیریت های مختلف بالادست کشوری و میانی مازندرانی ها سرآمد هستند.

استاندار مازندران با اعلام اینکه در زمان تصدی وزارت آموزش و پرورش پنج مازندرانی عضو شورای معاونین کشور بودند که این مهم نشان از لیاقت و قابلیت آنها دارد، متذکر شد: در مازندران پیشران مان کشاورزی است که بدون تردید کشاورزی از مهمترین اولویت در استان محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: نباید با عنوان کردن کشاورزی در مازندران از سایر خدمات، صنعت و تولید غافل شویم بلکه باید متوازن به همه حوزه ها توجه داشته باشیم هرچند باید بدانیم تا کشاورزی در مازندران به تحرک نیافتد دیگر حوزه ها همانند تولید و صنعت به حرکت در نمی آیند.

نوری با اعلام اینکه طرح پایلوت احداث و ساماندهی زیرساخت های منابع آب و خاک هم اکنون در 53 نقطه به اجرا در آمده است و از طرح های مهم است که می تواند کمک کند تا کشاورزی دارای زیرساخت مطمئن در استان باشد.

وی با اشاره به گزارش وزیر جهاد کشاورزی در حضور رئیس جمهور شهید دولت سیزدهم، خاطرنشان کرد: برنامه های مدون برای حوزه کشاورزی از زهکشی زمین تا صادرات برنج در دستور کار قرار دارد همچنین در این هفته مصوبات دومین سفر رئیس جمهور شهید و هیأت دولت به مازندران توسط وزیر جهاد کشاورزی در مجلس شورای اسلامی اعلام شد که ارز ترجیحی برای برنج اختصاص نیابد و واردات برنج که روزگاری 1.7 میلیون تن بوده به مرز 700 هزار تن کاهش یابد هرچند این موارد می تواند از مهمترین دستاوردهای سفر رئیس جمهور شهید باشد.

استاندار مازندران بیان کرد: در نشست با مسؤولان بانک کشاورزی اعلام کردیم که املاک کشاورزان در صندوق های املاک و مستغلات قرار گیرد تا به واسطه آن تسهیلات اختصاص داده شود و بانک برای آنها جریان خرید و فروش را ایجاد کنند تا خود بانک هم از این مسیر منتفع گردد.

نوری ادامه داد: باید زمینه تولید توسط کشاورز را فراهم کنیم که طرح طرح پایلوت احداث و ساماندهی زیرساخت های منابع آب و خاک می تواند بسیار کارآمد باشد تا آب بهینه مصرف شود، زمین شالیزاری نگهداری شده، آب بندان ها لایه روبی شوند و نیاز به کودهای مناسب به هنگام انجام شود.

استاندار مازندران با بیان اینکه انتظار داریم در اداره کل جهاد کشاورزی استان این طرح با مشارکت همه جانبه مردم گسترش یابد، گفت: مقام معظم رهبری در ابتدای سال 1403 امسال را به جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کردند پس باید همیشه همکاری روستاییان و مردم در تحقق شعار سال به چشم بیاید و در زمینه برنج که از کالاهی استراتژیک محسوب می شود با مشارکت مردم روستا و کشاورزان به دستاوردهای بزرگی برسیم.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.