با ما همراه باشید

اجتماعی و انتظامی

کشف و توقیف کامیون حامل چوب آلات جنگلی قاچاق در آمل

منتشر شده

در

آمل نیوز- زهرا فلاح / رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آمل مأموران پاسگاه ایست بازرسی محمولات جنگلی و مرتعی بائیجان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری موفق به شناسایی و توقیف یک دستگاه کامیون حامل چوب جنگلی قاچاق در محور هراز شدند.

 

علی اصغر اسماعیل‌زاده اظهار کرد: مأموران پاسگاه ایست بازرسی محمولات جنگلی و مرتعی بائیجان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری موفق به شناسایی و توقیف یک دستگاه کامیون حامل چوب جنگلی قاچاق در محور هراز شدند.

وی با بیان اینکه  در این عملیات موفق به شناسایی و توقیف یک دستگاه کامیون حامل چوب جنگلی قاچاق شدیم، افزود: خودروی سنگین کامیون و محموله قاچاق مکشوفه توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

اسماعیل زاده گفت: هموطنان به وسیله شماره 1504 به عنوان پل ارتباطی می توانند گزارش تخلفات را با یگان حفاظت منابع طبیعی در جریان بگذارند.

وی با اشاره به توقیف دو دستگاه نیسان حامل چوب جنگلی قاچاق در آمل، یادآور شد: مأموران سرجنگلبانی امام‌زاده عبدالله و عوامل حفاظتی شرکت صنایع چوب و کاغذ(مجری طرح حفاظت) در جریان گشت و کنترل حوزه استحفاظی موفق به شناسایی دو دستگاه خودروی وانت نیسان حامل چوب جنگلی قاچاق شدند که خودروها به همراه محموله قاچاق مکشوفه توقیف و به پارکینگ اداره منابع طبیعی شهرستان آمل منتقل شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آمل با اعلام اجرای عملیات مراقبتی عرصه جنگل کاری شده سال ۱۴۰۲ در این شهرستان، بیان کرد: با افزایش دمای هوا این اداره اقدام به اجرای عملیات مراقبتی عرصه جنگلکاری شده سال ۱۴۰۲ شامل آبیاری، وجین و سله شکنی کرده و در اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، بالغ بر ۱۷ هکتار از اراضی مخروبه، فضای باز و خلع ید شده در روستاهای وسطی‌کلا، آهنگرکلا و مناطق جنگلی کل ازدار و خرون پی شهرستان آمل با گونه‌های مناسب منطقه هیرکانی نهال کاری شد.

وی یادآور شد: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در طی چهار سال از سال 1402 تا سال 1405 با مشارکت گسترده مردم، نهادها و دستگاه‌هایی اجرایی و بخش خصوصی در مناطق مستعد و با گونه‌های سازگار بومی اجرایی می‌شود.

اسماعیل زاده با اشاره به اینکه مأموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان مازندران- ساری و شهرستان آمل در بازدید از کارگاه چوب‌بری، مقادیری چوب قاچاق از نوع تخته و از جنس افرا کشف کردند، گفت: در جریان رصد حفاظتی مشترک این اقدام انجام شده و محموله قاچاق توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه مأموران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل در اجرای قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع یک هزار و 500 مترمربع از اراضی ملی در بخش لاریجان را آزاد کردند، ادامه داد: مأموران سرجنگلبانی لاریجان در اجرای تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، این میزان از اراضی ملی را که به صورت غیرقانونی تصرف شده بود را آزاد کردند.

وی خاطرنشان کرد: همیاران طبیعت در صورت مشاهده هرگونه تصرف و تخریب اراضی جنگلی و مرتعی می توانند از طریق شماره تماس 1504 و 139 یگان حفاظت منابع طبیعی را مطلع کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آمل با اشاره به جلوگیری از ورود ۱۰ بلوک دام غیرمجاز به مراتع این شهرستان، بیان کرد: اکیپ کنترل و مدیریت چرای دام مراتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل با حضور میدانی در گردنه امام‌زاده هاشم، از ورود دام غیرمجاز به مراتع استان مازندران و شهرستان آمل جلوگیری کردند.

وی خاطرنشان کرد: اکیپ کنترل و مدیریت چرای دام اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل با استقرار در گردنه امام‌زاده هاشم، لار و پلور، از ورود دام غیرمجاز به مراتع استان مازندران و شهرستان آمل جلوگیری کردند.

وی با اعلام اینکه مأموران منابع طبیعی آمل، دو دسته دام غیرمجاز را از مراتع خارج کردند، بیان کرد: سطح مراتع حوزه استحفاظی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل ۱۳۰ هزار هکتار بوده و آمل بیشترین سطح مراتع حوزه اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران- ساری را در اختیار دارد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.