با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

آغاز به کار بخش جنبی جشنواره فیلم «وارش» در مازندران

با حضور تعدادی از مسئولان فرهنگی استان مازندران و شهر بابل و برخی چهره‌های فرهنگی، بخش جنبی «وارش رنگ‌ها و رویاها» آغاز به کار کرد.

منتشر شده

در

برنامه‌های جنبی نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش با افتتاح پنج نمایشگاه تجسمی در پنج فضای فرهنگی هنری شهر بابل آغاز شد.

سیدعلی علوی معاون هنری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این نمایشگاه با قدردانی از عوامل برگزاری جشنواره بین المللی فیلم وارش و بخش‌های جنبی آن گفت: جشنواره فیلم وارش با هدف گسترش شناخت از فرهنگ عامه فعالیت می‌کند و امسال توجه ویژه‌ای به این موضوع دارد.

سید علی علوی اظهار کرد: وارش نهم برنامه‌های جنبی متعددی دارد و برگزاری نمایشگاه آثار تجسمی در پنج گالری در شهر بابل از جمله آن ها است. ضمن این که این جشنواره صرفا در بابل برگزار نمی‌شود و ساری، رامسر نیز به طور همزمان میزبان جشنواره هستند.

وی با بیان اینکه وارش فرصت مناسبی برای فیلمسازان جوان است، تصریح کرد: وارش کارگاه فیلمسازی تخصصی برای جوانان و فیلم اولی‌ها محسوب می‌شود. امیدواریم که این اقدامات در استان بیشتر مورد توجه مردم و هنرمندان قرار بگیرد.

ضرورت مردمی شدن جشنواره‌ها

مهدی قربانپور دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش تاکید کرد در کنار جشنواره باید فضای شهری هم فعال شود. به همین دلیل در بخش جنبی جشنواره برنامه‌های فرهنگی و هنری مانند موسیقی مقامی، محلی، سنتی، نمایشگاه آثار تجسمی و… برگزار می شود.

وی افزود: معتقدم جشنواره‌ها باید به سمتی هدایت شوند که ظرفیت‌های فرهنگی را معرفی کنند. امروز دیگر در جشنواره‌ها صرفاً نمایش فیلم ها کافی نیست. باید داشته‌های فرهنگی‌مان را معرفی کنیم. سال 84 فعالیت بخش فرهنگی جشنواره فیلم وارش را مد نظر قرار دادیم، اما این اتفاق در 14 سال گذشته رخ نداد و امسال با توسعه بخش فرهنگی، شهر درگیر برگزاری جشنواره است.

قربانپور با بیان اینکه جشنواره‌ها باید به سمت مردمی شدن هدایت شوند، خاطر نشان کرد: در این دوره چند سالن اختصاصی به ظرفیت نمایش فیلم ها اضافه شده است . با توجه به رایگان بودن سانس‌ها انتظارمان حمایت گسترده شهروندان از وارش است.

دبیر نهمین جشنواره فیلم وارش گفت: زیرساخت‌های جشنواره آماده شده تا جشنواره به خوبی برگزار شود. کاخ برگزاری جشنواره هم به طور کامل احیا شد. با این اقدامات زیرساختی و همراهی هنرمندان سعی کردیم جشنواره‌ای استاندارد، منظم و خوب برگزار کنیم. این جشنواره با کمک هنرمندان و مردم شکل گرفته و مشارکت‌های خدماتی و فرهنگی متعددی دریافت کردیم تا هزینه‌های جشنواره را کاهش دهیم.

اثرگذاری بر فضای فرهنگی

«حجم، رنگ، طبیعت» دومین نمایشگاهی بود که شب گذشته در بابل افتتاح شد؛ نمایشگاهی که به میزبانی گالری ضحی و با نمایش آثاری از رحیم مولاییان، مهشید هاشمی و سیاوش امیری دایر است. 

عضو شورای شهر بابل که از همه نمایشگاه‌های افتتاح شده در روز گذشته بازدید کرد، درباره جشنواره بین المللی فیلم وارش گفت: این جشنواره در دو دهه اخیر با فراز و فرودهایی به دلیل تنگناهای مالی همراه بود اما امسال با انرژی مضاعفی که تیم برگزاری جشنواره دارد، اتفاقات خوبی را در کنار جشنواره در سطح شهر شاهد هستیم. برگزاری همزمان پنج نمایشگاه هنرهای تجسمی همزمان با جشنواره بین المللی فیلم وارش، فرصت بزرگی برای شهر بابل محسوب می‌شود.

جواد بیژنی تصریح کرد: فضای فرهنگی و هنری شهر ارتقا یافته و از این جهت نقش و تاثیری که وارش بر فضای فرهنگی و هنری شهر بابل گذاشته بسیار مهم است.

وی افزود: در شرایطی که فرهنگ‌های مختلف از نظر تبلیغات فرهنگی رقابت تنگاتنگی دارند، این جشنواره برای ترویج فرهنگ مازندران یا بازشناسی فرهنگی برای نسل جدید می‌تواند موثر باشد. وارش در این دوره به مسائل محیط زیستی، جنگل‌های هیرکانی و داشته‌های فرهنگی توجه کرده و این همان استفاده درست از ابزار هنر برای کمک به جریان‌های مختلف اجتماعی است.

فراتر از یک رویداد

نگارخانه روجا سومین محل برپایی نمایشگاه هنرهای تجسمی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش است که در آن طراحی‌ها و نقاشی‌های دهه 90 مجید کامرانی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

کامرانی در مراسم گشایش این نمایشگاه با بیان این که جشنواره بین المللی فیلم وارش رویدادی به سود مردم به ویژه جوانان و نوجوانان است و حس خوبی در مازندران و به ویژه بابل ایجاد کرده گفت: به لطف جشنواره بین المللی فیلم وارش موقعیت خوبی به وجود آمده که می‌تواند بر قشر جوان و نوجوان منطقه میزبان، تاثیرگذاری شگرفی داشته باشد. برای من هم زمینه‌ای فراهم کرد که بتوانم آثارم را به نمایش بگذارم. این نگاه فراگیر وارش به هنرها و جامعه آن را متمایز از سایر جشنواره‌های مشابه می‌کند.

وی ادامه داد: هنرها از هم جدا نیستند و در کنار هم به تکامل می‌رسند. این اتفاق در وارش تا حدی دیده می‌شود. هم با بخش‌های جنبی و نمایشگاه‌ها و هم با برنامه‌ریزی برای ارائه و معرفی آیین‌های مختلف بومی در روزهای برگزاری جشنواره، می‌توان دریافت که جشنواره بین المللی فیلم وارش هدفی فراتر از معرفی چند فیلم و رقابت فیلمسازان دارد.

توجه به موسیقی، بازی‌ها و آیین‌ها

اجرای آیین‌های بومی مازندران و برنامه‌های موسیقایی و فرهنگ عامه، بخشی از برنامه‌های ثابت هر روز نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش به گفته مدیر بخش آیین‌ها و فرهنگ بومی جشنواره است.

عباس ابوالحسنی مدیر بخش آیین‌های نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش گفت: در کاخ جشنواره گروه‌های موسیقی طی روزهای برگزاری جشنواره روزانه چهار نوبت به اجرای برنامه می‌پردازند. ضمن این که اجرای بازی‌های محلی و حرکات آیینی بومی هم در ایام جشنواره مورد توجه است.

وی خاطرنشان کرد: نگاه اصلی و محوری جشنواره به فرهنگ عامه است و ما هم در بخش موسیقی، نقاشی، عکاسی و حجم سعی کردیم این نگاه را گسترش دهیم. این‌ها هنرهای بین رشته‌ای هستند و می‌توانند به هم کمک کنند و مکمل‌های خوبی باشند. به همین دلیل علاوه بر پنج نمایشگاه در نظر گرفته شده، آثاری از حدود 50 هنرمند بزرگ استانی و کشوری از رشته‌های خوشنویسی، حجم، نقاشی و طراحی در گالری‌های تازه بازسازی شده کاخ جشنواره به نمایش در می‌آید.

ارتباط فرهنگ عامه و هنر مدرن

در آثار ارائه شده در پنج‌ نمایشگاه تجسمی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش تمرکز بر فرهنگ عامه ملموس است. آثار عکس و فیلم بهزاد فیروزی که دیروز در گالری پریژا بابل به نمایش در آمد، برخوردار از همین نگاه است. از این هنرمند عکس و فیلم‌هایی ثبت شده طی سه دهه گذشته در این نمایش به نمایش گذاشته شده است. به جز یک عکس که دیجیتال ثبت شده، بقیه عکس‌های موجود در این نمایشگاه آنالوگ هستند و همه عکس‌ها به روش چاپ دستی ظاهر شده‌اند. اختصاص قسمتی از گالری به پخش فیلم‌های فیروزی نیز سینمایی بسیار کوچک در کنار تابلوعکس‌های او ساخته است و دنیای ذهنی این هنرمند را به نمایش می‌گذارد.

بهزاد فیروزی درباره جایگاه فرهنگ عامه در سینما و نگاه هنرمندان به این موضوع گفت: مجموعه‌ای از اتفاقاتی که در زندگی انسان رخ داده و تداوم داشته و تبدیل به آداب و رسوم شده، فرهنگ عامه را تشکیل می دهد. بسیاری از مسائلی که در فرهنگ عامه مطرح است در گستره‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته و نظر هنرمندان را جلب کرده است.

وی اظهار کرد: فرهنگ عامه حتی نسبت به محیط جغرافیایی تغییر می‌کند و هنرمند وارد عرصه می‌شود تا از پنجره فیلم، موسیقی، نقاشی و دیگر هنرها به این مساله بپردازد.

فیروزی با بیان اینکه فیلم‌های داستانی ما اغلب غربی هستند و نگاه شرقی در آن‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: هنرمندانی که دغدغه داشتند توانستند به مساله فرهنگ عامه بپردازند. خوشبختانه امروز می‌بینیم که یک جشنواره سینمایی بین‌المللی بر این محوریت متمرکز شده و نگاه صدها فیلمساز داخلی و خارجی را به این مساله مهم و اثرگذار معطوف کرده است.

رضا مهدی‌نیا نیز با بیان اینکه فرهنگ عامه بخشی از زندگی روزمره است و تاثیر بسزایی در آثار یک هنرمند دارد، گفت: امروزی کردن فرهنگ عامه اتفاق و پروسه مهمی است که یک هنرمند با آن مواجه است. فرهنگ عامه قابلیت ارائه در شکل‌های گوناگون هنری را دارد اما لازم است که علاوه بر شناخت کامل از هنر مد نظر، از فرهنگ بوم و منطقه نیز شناخت داشت.

این هنرمند گفت: خوشبختانه جشنواره بین المللی فیلم وارش فضای فرهنگی مناسبی برای هنرمندان متمرکز بر فرهنگ عامه ایجاد کرده و این فرصت برای من فوق‌العاده است. بخشی از فرهنگ عامه راه یافته به دنیای هنر امروز توانست فضایی از جشنواره را به خود اختصاص دهد و هنرمندان توانستند از این فضا بهره ببرند.

وی افزود: استمرار این رویدادها هم به خلق آثاری ارزشمند منجر می‌شود و هم به شناسایی، احیا و معرفی داشته‌های فرهنگی و بومی مناطق کمک می‌کند. این داشته‌ها قابلیت‌های زیادی برای ایجاد آثار فاخر هنری دارند و به همین دلیل باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

بخش جنبی «وارش رنگ ها و رویاها» و نمایشگاه های تجسمی آن تا روز پنجشنبه 12 اردیبهشت به کار خود ادامه می دهد. بازدید از این نمایشگاه ها برای عموم علاقه مندان آزاد و رایگان است. 

نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش از 9 تا 13 اردیبهشت به دبیری مهدی قربان‌پور علاوه بر بابل به عنوان محل اصلی جشنواره ، همزمان در شهر ساری و رامسر برگزار می‌شود.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.