با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

عدم موافقت شهرداری نور از اهدای زمینی برای ساخت نخستین مرکز بیماری های خاص مازندران در این شهرستان سبب شد این پروژه در آستانه انتقال به نوشهر باشد.

منتشر شده

در

داستان این گزارش از آنجا آغاز شد که بنیاد امور بیماری های خاص تصمیم گرفت برای ساماندهی و ارتقای وضعیت بیماران خاص و صعب العلاج مازندران، نخستین مرکز بیماری های خاص را در شهرستان نور احداث کند و برای همین منظور پیدا کردن زمینی برای ساخت این مرکز در دستور کار این بنیاد قرار گرفت.

در این راستا فرمانداری شهرستان نور با این امر موافقت کرده و در کمیته انطباق نیز این واگذاری زمین تایید شده اما شورای شهرو شهردار این شهر گویا در ابتدا راضی به این امر نبودند، در ادامه ماجرا اعضای شورای شهر رضایت خود را از اهدای زمین برای ایجاد مرکز بیماری خاص اعلام می کنند اما شهردار نور رضایت قطعی خود را اعلام نکرده و واگذاری زمین هنوز پا در هوا مانده است.

*آمار بیماران خاص در مازندران به بیش از 16 هزار نفر می رسد

محمدرضا سالار نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران در گفت و گو با ایسنا مازندران ، با اشاره به اینکه بنیاد بیماری های خاص یک نهاد عمومی غیر دولتی است ، اظهارکرد: مراکز پزشکی خاص در راستا و ارتقای وضعیت بیماران خاص در زمینه آموزشی، پیشگیری و درمان فعالیت می‌کند.

وی افزود: این مراکز پزشکی در کشور توسط  بنیاد و با همکاری خیرین اداره می شود و گروه بیماران خاص و صعب العلاج می توانند تمامی خدمت درمانی و آموزشی خود را از این مرکز دریافت کنند.

نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران با اشاره به رویکرد بنیاد که حرکت به سمت جامعه سلامت نگربا افق کاملا شفاف است، افزود: بر اساس آخرین آماری که از شبکه بهداشت و درمان شهرستان نور دریافت شد، 5 هزار و 632 نفربیمار دیابتی، ۶۸ نفربیمار دیالیزی، ۵ نفر هموفیلی و ۸۴ نفر تالاسمی ، ۷ نفربیمار ام اس و ۸۴ نفربیمار سرطانی در شهرستان نور وجود دارد.

سالار آمار مبتلایان به بیماری خاص را در سال 92 را 11 هزار و 508 نفر عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمار بیماران خاص در مازندران به بیش از 16 هزار نفر می رسد و یکی از اهداف مرکز بیماری خاص در این استان فراهم آوردن تمامی خدمات آموزشی ، تشخیصی و درمانی برای مبتلایان است.

وی ادامه داد: عدم وجود مرکز پزشکی بیماران خاص و سرطانی در شمال ایران باعث شد تا جرقه احداث این مرکز پزشکی در شهرستان نور روشن شود.

سالار با اشاره به اینکه مبتلایان به سرطان از غرب مازندران جهت انجام رادیوتراپی به بابلسر می آیند، گفت: با توجه به پیشنهاد داده شده توسط نماینده بنیاد بیماری خاص در مازندران به شورای شهر نور در 26 آذر 96 و همچنین طی جلسه ای که با حضور اعضای شورای شهر و دکتر فاطمه هاشمی رییس بنیاد امور بیماری های خاص در تهران برگزار شد، مقرر گشت تا شهرداری زمینی را در اختیار مرکز بیماران خاص جهت ساخت نخستین مرکز پزشکی بیماران خاص در شمال ایران قرار دهد.

* تفاهم نامه ای که گویا به نفع شهرداری نبود

نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران  با اشاره به اینکه مکاتبات اداری به طور رسمی برای دریافت این زمین انجام گرفت، تصریح کرد:  تفاهم نامه ای در 20 اردیبهشت میان شهرداری و بنیاد امور بیماری های خاص برای احداث این مرکز منعقد شد اما با وجود تعهدات بسیاری که بنیاد در این تفاهم‌نامه از جمله عدم فروش زمین، عدم تغییر کاربری و استفاده از نیروی بومی را پذیرفته بود، شهرداری از اهدای زمین امتناع کرد.

وی با اشاره به اینکه پیش از این، موضوع اهدای زمین در کمیته انطباق با حضور فرماندار و اعضای شورای شهر نور مورد موافقت قرار گرفت، یادآور شد: در تاریخ هفتم مهرماه 1397، اهدا زمین به امضای کمیته انطباق و اعضای شورای شهر رسید اما شهردار به استناد ماده 55 بند 6 از دادن زمین سرباز زد.

*واگذاری زمین به مرکز پزشکی بیماران خاص با شرایط خاص!

نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران ادامه داد: طی نامه ای از سوی شهردار نور، این زمین اهدایی با شرایطی چون تامین نیروی انسانی، اعطای درصدی از درآمد به دست آمده به شهرداری و مدیریت شهرداری در پیشبرد امور، از 4 هزار مترمربع به 27 هزار مترمربع افزایش یافت که عاقلانه نبوده است.

سالار با بیان اینکه شهرداری نور فعالیت بنیاد بیماران خاص را با درمانگاه های خصوصی اشتباه گرفته است، تصریح کرد: این مرکز در صورت احداث برای بیماران سرطانی و خاص، رایگان و صرفا از نیروهای بومی استفاده می کند.

وی افزود: با اجرای این پروژه بیش از 50 فرصت شغلی در دو فاز شیمی درمانی، رادیوتراپی و دیابت بوده و همچنین  تالاسمی، هموفیلی، ام اس، پیوند کلیه، مرکز غدد و غیره است، ایجاد می شود.

*عدم توجه نماینده مجلس نور و محمودآباد به احداث مرکز پزشکی بیماران خاص

نماینده بنیاد بیماری خاص در استان مازندران گفت: علیرغم نامه ای که به اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی در جهت همکاری با این مرکز زده شد متاسفانه هیچ توجهی به نامه نداشتند و فقط در جلسات موافقت خود را اعلام کردند اما هیچ حرکتی در این مورد از وی دیده نشده است.

* کوچ نخستین مرکز پزشکی بیماران خاص به نوشهر؟

سالار با بیان اینکه بی تدبیری مدیران نور باعث شد این پروژه در این شهرستان ادامه پیدا نکند، یادآورشد: رئیس شورای شهر نوشهر با اعلام آمادگی از اجرایی شدن این پروژه با زمینی به مساحت 4 هزار و 500 متر حمایت کرده است.

*آنچه در وظایف فرمانداری بود انجام شد

اما علی شادمان  فرماندار نور در گفت‌وگو با ایسنا مازندارن با اشاره به اینکه نشستی در اجرای پروژه مرکز پزشکی بیماران خاص با اعضای شورا برگزار شد، اظهار کرد: سازو کارها و نحوه مصوبات و دادن مشورت یه اعضای شورا انجام گرفت، در کمیته انطباق نیز این طرح مصوب شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای امر شورای شهر برای تایید این طرح در شک و شبهه بودند، تصریح کرد: فرمانداری تمام آن چه را که در حیطه اختیارات خود بود را تمام و کمال انجام داد اما باقی مسائل به شهرداری و بنیاد بیماری های خاص مربوط می شود./ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.