با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

بزرگترین کارخانه قطعه سازی مازندران در آستانه تعطیلی قرار گرفت

بزرگترین کارخانه قطعه سازی مازندران به دلیل بی مهری مسئولان و مشکلات فراروی آن در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

منتشر شده

در

شرکت فولادین ذوب آمل با هزار و ۶۰۰ کارگر در زمینه ریخته گری و تامین قطعات خودرویی فعالیت دارد که به دلیل مشکلات و کم توجهی ها و مشکل در تامین مواد اولیه در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.بی توجهی به اشتغال حوزه صنعت و حمایت از اشتغال پایدار در حوزه تولید، ۱۶۰۰کارگر شرکت فولادین ذوب آمل ، از بزرگترین واحدهای فولادی و قطعه سازی صنعت خودرو در استان مازندران را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

تعطیلی قریب الوقوع شرکت فولادین ذوب آمل (فــذا) مستقر در شهرک صنعتی آمل به دلیل بی مهری وزارت صمت و ایران خودرو در تامین مواد اولیه و کاهش حجم سفارشات ، متصور است که درصورت صحت این خبر ۱۶۰۰ نفر در این حوزه بیکار می شوند.

به گفته کارگران این واحد تولیدی، این مجموعه در سال های قبل بنا به درخواست شرکت ایران خودرو اقدام به خرید تجهیرات و خطوط مدرن در راستای بالابردن تیراژ تولید و افزایش اشتغال، کرده است ولی متاسفانه در ماه های اخیر مورد

بی مهری مدیران و مسئولان وزارت صمت و ایران خودرو در تامین مواد اولیه خصوصاً قراضه و همچنین کاهش حجم سفارشات قرار گرفته است.براساس توافق فولادین ذوب آمل با شرکت ایران خودرو، این شرکت می بایست مواد اولیه را تامین کند در حالی که سه ماهی است ایران خودرو دیگر آن را تامین نمی کند.

علوی قائم مقام مدیر عامل شرکت فولادین ذوب آمل در این باره می گوید: ایران خودرو متعهد شده است به میزان حداقل ۴۰۰۰ هزار تن در ماه، اصلی ترین مواد اولیه یعنی قراضه را طبق قرارداد برای این کارخانه تامین کند و متاسفانه امروز این میزان کاهش زیادی داشته است. ضمن اینکه علیرغم پیگیری های به عمل آمده نه تنها قیمت محصولات تولیدی این شرکت به روز نشده و به قیمت سال ۹۷ عرضه می شود بلکه چندین ماه پرداختی از طرف ایران خودرو صورت نمی گیرد و چک هایی هم که از قبل صادر شده فاقد موجودی است و شرکت فــذا را در پرداخت امورات جاری سازمان مانند هزینه برق مصرفی، تامین اجتماعی و … دچار مشکل کرده است.

با وجود تاکیدات مکرر در خصوص داخلی سازی پروژه قالب خودرو پژو ۳۰۱ و علیرغم همکاری این شرکت مبنی بر ریخته گری قالب های مورد نیاز برای تولید این محصول ، متاسفانه نه تنها از پرداخت هزینه ریخته گری که بالغ بر۱۲ میلیاردتومان است خودداری می کند، بلکه از عقد قرارداد با این شرکت برای ادامه روند تولید این محصول نیز امتناع می ورزند.

پای درددل کارگران که می نشینیم هرکدام از روزهایی صحبت می کنند که در این شرکت به بهانه های مختلف بسته های رفاهی و انگیزشی دریافت می کردند  از جمله سبد مواد غذایی به مناسبت اعیاد مذهبی و ماه مبارک رمضان ، دریافت کمک هزینه سفر به عتبات عالیات و مشهد مقدس، هدیه ازدواج و تولد فرزند جدید و سوم ، وام خرید سیسمونی، جهیزیه و …

یکی از کارگران نیز در ادامه اظهار می کند: در سال و ماه های گذشته ۲۴ساعته کار می کردیم اما امروز کوره ها خاموش است، سه شیفت قالب گیری فولادین ذوب آمل به یک شیفت تقلیل پیدا کرد و تناژ ذوب به یک چهارم رسید، در حالی که نیمی از قطعات بزرگترین کارخانه خودروسازی کشور در آمل تولید می شد.

۳۱ شهریور ماه سالجاری استفاده و حمایت همه جانبه از قطعه سازان داخلی مورد تاکید وزیر صنعت قرار گرفته بود اما امروز نه تنها مواد اولیه به این شرکت قطعه سازی در مازندران با ۱۶۰۰ نفر نیرو نمی رسد که دپو شدن قطعاتی که قرار بود توسط ایران خودرو خریداری شود، نیز مشکلی دیگر بر مشکلات این واحد تولیدی افزوده است.

در این کارخانه طبق قراردادها و تعهدات فی مابین این شرکت و ایرانخودرو ، شرکت فولادین ذوب آمل اقدام به تولید حدود ۴۵۰ هزار قطعه شامل ۲۵۰ هزار اکسل کامل و ۲۰۰ هزار قطعه موتوری و صفحه ای نموده که بدلیل عدم پایبندی ایران خودرو به تعهدات مربوطه برای خرید محصولات این شرکت ، در حال حاضر این محصولات قابل عرضه ، انبار و متاسفانه هنوز از کارخانه خارج نشده است که اگر مدت زیادی این قطعات در کارخانه بمانند زنگ می زند و استفاده خود را از دست خواهند داد.

این شرکت دانش بنیان از سال ۱۳۷۸ به منظور خودکفایی و اشتغالزایی در فضایی به مساحت ۷۰هزارمترمربع و با هدف تولید انواع قطعات چدنی و فولادی با ظرفیت ۷۷هزار و۷۰۰ تن در سال و  تولید مقاطع فولادی و آلیاژ ساختمانی شروع به فعالیت کرده است. شرکت فولادین ذوب آمل در حال حاضر از بزرگترین تامین کنندگان قطعات ایمنی و فوق ایمنی خودرو و مجموعه سازی اکسل خودرو برای ایران خودرو است که ۱۶۰۰ نفر به صورت مستقیم در آن مشغول به کار هستند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.