با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

کشف بقایای دست ساخته های سنگی عصر پارینه سنگی در نکا

سرپرست کاوش باستان‌شناسی محوطه تخت رستم شهرستان نکا از کشف بقایای دست‌ساخته‌های سنگی عصر پارینه‌سنگی در این محوطه تاریخی خبر داد.

منتشر شده

در

حسین رمضان پور با اشاره به کشف بقایای دست‌ساخته‌های سنگی عصر پارینه‌سنگی در تخت رستم نکا افزود: این کاوش‌های باستان‌شناسی به‌منظور تعیین عرصه حریم و این محوطه انجام‌شده است.

وی با اشاره به این مطلب که بقایایی از دست‌ساخته‌های سنگی متعلق به دوره پارینه‌سنگی یافت شده افزود: محوطه تخت رستم به دلیل ویژگی زمین‌شناختی و وجود سازندهای آهکی و سنگ‌های چرت، جذابیت بسیار بالایی در جذب جمعیت‌های انسانی در خود داشته است.

رمضان پور بابیان اینکه در دوره پارینه‌سنگی از این محوطه به‌عنوان کارگاهی برای تولید ابزارهای سنگی استفاده‌شده است بیان داشت: بنا بر بررسی‌های دکتر همایون خوش روان بر روی رسوبات زمین‌شناسی، این محوطه دارای رسوباتی متعلق به دریای مازندران در ۲ میلیون سال قبل است که به‌عنوان یک اثر میراث طبیعی، واجد ارزش بالایی است.

وی در ادامه تصریح کرد: این رسوبات را نمی‌توان در تمام ساحل جنوب دریای مازندران مشاهده نمود و برای دست یافتن به این رسوبات باید تا عمق چند صد متری زمین کاوش نمود، اما با توجه به رخدادهای تکتونیکی این رسوبات، امروز بر روی سطح زمین قابل‌مشاهده هستند و به لحاظ ژئوتوریسم از ارزش بالایی برخوردارند.

محوطه باستانی تخت رستم در غرب شهرستان نکا قرار دارد. این محوطه در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.