با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

گزارش اولیه سقوط بوئینگ 737 اوکراینی/نقص فنی موجب آتش‌سوزی و قطع ارتباط مخابراتی شد

براساس گزارش اولیه دفتر بررسی سانحه سازمان هواپیمایی نقص فنی موجب آتش‌سوزی، قطع ارتباطات مخابراتی و نهایتا سقوط هواپیما شده است.

منتشر شده

در

یک فروند هواپیمای بوئینگ 800-737 متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت VR-PSR که با شماره پرواز 752 در ساعت 6:12 ‌از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت 6:18 در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

هواپیما دارای 167 مسافر و 9 نفر خدمه پروازی بود‌ که همه سرنشینان آن جان باختند؛ اغلب مسافران این پرواز (حدود 140 نفر) ایرانی بودند.‌ 

پس از وقوع این سانحه تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به سایت سانحه در محل وقوع حادثه اعزام شدند.

حسن رضایی‌فر، رئیس دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی، در این‌باره به فارس گفت: قطعات هواپیما در این سقوط بسیار آسیب دیده بود اما همه قطعات جمع‌آوری و در حال انتقال به آشیانه‌ای در فرودگاه امام خمینی (ره) است تا پس از جمع‌آوری همه مدارک، نسبت به بررسی علل وقوع سانحه در کمیسیون بررسی سانحه که در ایران تشکیل می‌شود، اقدام شود.

اما امشب از سوی کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی، گزارش اولیه سانحه هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ که صبح امروز حوالی فرودگاه امام خمینی (ره) دچار سانحه شده و سقوط کرد، منتشر شد.

‌در این گزارش آمده است: در پی وقوع سانحه مورخه ۱۸/۱۰/ ۹۸ هواپیمای ۸۰۰-B۷۳۷ به علامت ثبت UR- PSR بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) تهران، پس از هماهنگی‌های بعمل آمده و حضور در محل سانحه، بررسی های اولیه بشرح ذیل ایفاد می گردد:

الف) آخرین اطلاعات و یافته های جمع آوری شده :

۱- پرواز برنامه ای شماره ۷۵۲ (۷۵۲AUI) ساعت ۰۵:۱۵ به وقت محلی در مسیر تهران- کی‌یف از نوع هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت UR-PSR حدود ساعت ۰۵: ۰۶ دقیقه از محل پارک خود شروع به حرکت کرده و در ساعت ۶:۱۲ دقیقه روز چهارشنبه ۱۸/۱۰/ ۱۳۹۸ از باند پرواز فرودگاه امام خمینی (ره) به پرواز در آمد.

۲- پرواز فوق، تحت کنترل برج مراقبت پرواز فرودگاه امام خمینی (ره) به اوج گیری ادامه داده و سپس تحویل واحد تقرب پرواز فرودگاه مهرآباد شده و مجاز به اوج گیری تا ارتفاع ۲۶ هزار پا گردیده است. پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۰۶:۱۸ در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.

تابعیت مسافران هواپیمای اوکراینی

٣- هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بوده که تمامی افراد در این سانحه جان خود را از دست دادند.

۴- ۱۴۶ نفر از مسافران دارای گذرنامه ایرانی، ۱۰ نفر دارای گذرنامه افغانستانی، ۵ نفر دارای گذرنامه کانادایی، ۴ نفر دارای گذرنامه سوئدی و ۲ نفر دارای گذرنامه اکراینی بوده اند. هر ۹ نفر خدمه پرواز، تبعه کشور اوکراین بوده اند.

توضیح: ممکن است تعدادی از مسافران دارای تابعیت چندگانه باشند و در سایر گزارش ها با ملیتی دیگر معرفی شوند. فهرست فوق، مربوط به گذرنامه ای است که با آن از مرز هوائی جمهوری اسلامی ایران خارج شده اند.

هیچ پیامی درباره شرایط غیرمعمول مخابره نشد

۵- هواپیما ابتدا تا ارتفاع ۸۰۰۰ پا صعود می‌کند و پس از آن همزمان اطلاعات هواپیما از صفحه رادار حذف و هواپیما با از دست دادن ارتفاع با زمین برخورد کرده و متلاشی می شود. هیچ پیام رادیویی توسط خلبان در خصوص شرایط غیر معمول دریافت نشده است.

 هواپیما در آسمان آتش گرفت

۶- مطابق گزارش های شاهدان عینی (افرادی بر روی زمین و خدمه پرواز عبوری در ارتفاع بالا که رویداد را مشاهده و گزارش کرده است) آتش سوزی در هواپیما مشاهده و بر دامنه آن افزوده شده و پس از برخورد هواپیما با زمین، انفجار ناشی از برخورد به وقوع می پیوندد.

۷- مسیر برخورد هواپیما نشان‌دهنده این است که هواپیما که ابتدا به سمت غرب در حال خروج از محدوده فرودگاه بوده و پس از بروز یک مشکل فنی به سمت راست گردش کرده و در زمان سقوط دارای خط سیری در مسیر بازگشت به فرودگاه بوده است.

آنتن فرستنده ماهواره‌ای از هواپیما جدا شد

۸- مستندات سایت سانحه نشان می دهد که محل برخورد اولیه هواپیما با زمین در محوطه یک پارک تفریحی بوده و پس از این برخورد اولیه، در طول خط سیر آن برخوردهای دیگری مشاهده شده و بدنه هواپیما متلاشی گردیده و در طول خط سیر پخش شده است.

۹- یکی از فرستنده‌های اضطراری هواپیما (ELT) فعال شده، لیکن آنتن فرستنده ماهوارهای آن در جریان سانحه از دستگاه آن جدا شده است.

حافظه جعبه‌های سیاه در دسترس است

۱۰- جعبه‌های سیاه هواپیما شامل دستگاه ثبت اطلاعات پروازی (FDR) و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان (CVR) توسط عوامل تجسس و نجات پیدا شده و در اختیار تیم بررسی قرار گرفته است. هر دو دستگاه در اثر سانحه و آتش سوزی آسیب دیده اند. بخش حافظه اصلی هر دو دستگاه موجود بوده و لیکن آسیب فیزیکی بر روی قطعات اصلی قابل مشاهده است.

۱۱- گروه تخصصی مربوطه، پس از نمونه گیری و آزمایش محل، احتمال برخورد پرتوهای آسیب زننده شامل پرتوهای لیزری و الکترومغناطیس (رادیو اکتیو) را منتفی اعلام کرده اند.

ب) اهم اقدامات انجام شده برای بررسی سانحه:

– جمع آوری اطلاعات اولیه، تشکیل تیم مدیریت بحران در منطقه، اعزام نیروهای امدادی به سایت سانحه برای موضوع تجسس و نجات دریافت اطلاعات مسافران از شرکت هواپیمایی و سایر مراجع مانند پلیس مهاجرت، تعیین مسئول بررسی سانحه و اعزام تیم اولیه بررسی سانحه به محل سانحه، فرودگاه امام خمینی (ره) و فرودگاه مهر
آباد از جمله اقدامات اولیه بوده اند.

– اطلاع رسانی عمومی در خصوص سانحه صورت پذیرفته است.

حضور تیم مسایل مرتبط با مواد منفجره در تیم بررسی سانحه

– مطابق آیین نامه بررسی سوانح و حوادث هوایی غیر نظامی مصوب هیئت دولت، گروه‌های ۱۱ گانه بررسی سانحه تشکیل شده و با توجه به ضرورت بررسی دلیل آتش سوزی مشاهده شده، یک گروه خاص برای بررسی مسائل مرتبط با مواد منفجره و پرتوزا به کار گروه‌های ۱۱ گانه اضافه شد.

– اجساد و بقایای پیکر سرنشینان مشخص و جمع آوری شده و جهت انجام تشریفات شناسایی و انتقال، تحت نظارت مراجع قضایی به پزشکی قانونی منتقل شدند.

– دستگاههای ثبت و ضبط اطلاعات پروازی (جعبه های سیاه) پیدا شده و تحویل مسئول بررسی سانحه گردیدند.

– مستندات و شواهد سایت سانحه بررسی و ثبت گردیده و قطعات باقیمانده هواپیما جمع آوری شده و به محلی امن در یک آشیانه منتقل گردید.

درخواست اوکراین برای حضور در فرایند بررسی سانحه

– اطلاع اولیه برای کشورهای اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره بردار هواپیما، ایالات متحده آمریکا به عنوان کشور سازنده، سوئد و کانادا به عنوان کشورهای متقاضی که اتباع آن‌ها در این هواپیما بودند صادر شده است و کشور اوکراین ضمن درخواست حضور در فرآیند بررسی سانحه، نسبت به معرفی گروهی برای شرکت در فرآیند بررسی سانحه، شناسایی و انتقال اجساد اتباع خود و سایر وظایفی که در این شرایط بر عهده کشور ثبت کننده و بهره‌بردار بوده، اقدام نموده است که به زودی به کشور وارد می شوند.

تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران ، مطابق با استانداردهای ضمیمه شماره ۱۳ پیمان شیکاگو از تمامی کشورهایی که مطابق این سند ذینفع شناخته می شوند دعوت نموده تا نسبت به معرفی نمایندگان خود در فرآیند بررسی سانحه اقدام نمایند و هم اکنون تیم تخصصی کشور اوکراین به عنوان کشور ثبت کننده و بهره بردار هواپیما در حین اعزام به کشور ایران جهت انجام وظایف خود هستند.

با جمع آوری و تکمیل اطلاعات، آخرین یافته های بررسی سانحه به طریق رسمی منتشر و به اطلاع عموم خواهد رسید.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.