با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

۹۱ هزار هکتار از مزارع مازندران خسارت دید

استاندار مازندران گفت: سیل به ۹۱ هزار هکتار از اراضی حاصلخیز استان را خسارت زد و باید برای جبران آن تلاش شود.

منتشر شده

در

احمد حسین زادگان پیش ازظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران استان که با محوریت بررسی خسارات ناشی از سیلاب اخیر به حوزه کشاورزی و زیربخش های آن و راهکارهای پرداخت به موقع خسارت آسیب دیدگان این بخش با حضور برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بویژه رئیس، اعضای هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، عنوان کرد: بحمدالله در کشوری زندگی می‌کنیم که از بالاترین ارکان نظام تا مردم با وحدت و هم افزایی، در لحظه وقوع بحران پای کار آمدند و موجبات تسهیل امور و دلگرمی آسیب دیدگان را فراهم آوردند.

استاندار مازندران با بیان این که به دلیل توجه به کانون‌های بحرانی دارای اولویت، میزان بالای خسارات وارده به استان در دو سیلاب اخیر به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفت، افزود: مازندران، سهم بالایی در تأمین امنیت و سلامت غذایی کشور دارد و معمولاً در حوادث طبیعی، میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی بیشتر است.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به این که آسیبی که به خاک و محصولات کشاورزی و زیربخش های آن در سیلاب اخیر وارد شد، شایان توجه است، عنوان کرد: برابر دیدن خسارات حوزه کشاورزی مازندران با دیگر استان‌ها یک خطای استراتژیک است و باید به خسارات حوزه کشاورزی و زیربخش های آن در سیلاب اخیر به اندازه سهم استان در تأمین غذای کشور نگریست.

وی افزود: ارزش خاک زمین‌های کشاورزی استان قابل مقایسه با دیگر مناطق کشور نیست و با توجه به حجم بالای خسارت سیلاب به بخش‌های مختلف کشاورزی، اگر به صورت ویژه به جبران خسارت و زیر ساخت‌های کشاورزی توجه نشود، امنیت غذایی کشور تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

استاندار با اعلام این که سیلاب به ۹۱ هزار هکتار زمین‌های حاصلخیز مازندران خسارت جدی وارد کرده است، گفت: علاوه بر خسارت بر محصولات، بازگشت این زمین‌ها به کشاورزی نیز به دلیل وجود گل و لای شدید و تخریب بستر خاک زمان بر است.

حسین زادگان با اشاره به این که خسارات وارده به حوزه کشاورزی مازندران در سیلاب اخیر اعم از چاه‌های آب، سردهنه ها، راه‌های دسترسی بین المزارع و ادوات کشاورزی در دهه‌های اخیر بی بدیل بوده است، گفت: ۷۲ هزار هکتار اراضی زراعی و ۱۸ هزار هکتار از باغات استان در سیلاب اخیر آسیب دیده است و ۵۲ مزرعه پرورش ماهی تخریب شد.

وی با اعلام این که حدود ۵۹۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی مازندران در سیلاب اخیر خسارت وارد شده است، افزود: سیل اخیر همچنین به ۷ هزار کلونی زنبور آسیب زد و ۳ هزار دام سبک و سنگین نیز تلف شد، مزارع توت فرنگی در معرض سیلاب تخریب و نابود شده است و آسیب جدی به مرغداری‌ها وارد شده است.

استاندار مازندران خواستار اختصاص ردیف اعتباری برای اجرای طرح جامع کنترل سیلاب مازندران شد و اظهار کرد: طرح جامع کنترل سیلاب استان سال‌ها تهیه و بروز شده است و لیکن به دلیل عدم وجود اعتبار اجرا نشده است.

رئیس و اعضای هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پس از این جلسه برای بازدید از خسارات ناشی از سیلاب اخیر به حوزه کشاورزی در مازندران، عازم مناطق سیل زده شدند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.