با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

در دیدار رئیس جمهور با نخبگان مطرح شد: چرا برخی مسؤولان به‌دنبال اجرای طرح مخرب منطقه‌آزاد در مازندران هستند؟

رئیس سازمان بسیج دانشجویی مازندران در جلسه دیدار رئیس جمهور با اقشار و نخبگان به تشریح اهم مطالبات مردم از رئیس جمهور پرداخت و گفت: با شرایط موجود در مناطق آزاد فعلی هیچ تصمیمی بر توسعه مناطق آزاد در سایر نقاط کشور وجود ندارد، چرا باز هم باید برخی مسؤولان منتصب به دولت در پی فشارهای غیرمعقولانه نمایندگان مجلس وعده پیگیری می‌دهند؟

منتشر شده

در

سیدامیر سادات‌کرمی رئیس سازمان بسیج دانشجویی مازندران در دیدار اقشار و نخبگان با رئیس جمهور با اشاره به ضرورت تقویت نظارت بر دستگاه‌های اجرایی به ایجاد تحول و برنامه‌ریزی در راستای رفع ضعف جدی نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مسؤول، بر مبنای نظارت بر میزان پیشرفت برنامه پنج ساله و برش‌های یکساله آن و توجه فزاینده دستگاه‌های نظارتی در این‌ زمینه تأکید کرد و توجه به مقوله ترک فعل مدیران را خواستار شد.

وی با انتقاد از ضعف مدیریت‌ها در تحقق برنامه پنج ساله ششم گفت: به جرات می‌توان گفت که مهمترین مساله در پیشروی بسیار کُند مدیریت استان در تحقق برنامه پنج‌ساله ششم ناشی از ضعف بسیار شدید دستگاه‌های نظارتی است.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی مازندران با بیان اینکه یکی از مهمترین و واجب‌ترین اقدامات دولت باید ایجاد یک اتاق وضعیت استانی برای رصد و نظارت بر میزان پیشبرد ماموریت‌ها و برنامه‌های ابلاغی دستگاه‌های دولتی و بررسی مستمر و برخط آن در اتاق وضعیت نهاد ریاست جمهوری باشد، عنوان کرد: با این اقدام می‌توان با نظارت دقیق بر عملکرد دستگاه‌ها و ایجاد شفافیت آن در انظار مردم، زمینه را برای بازخواست، جابه‌جایی و حتی برخورد با مدیران کم کار به جرم «ترک فعل» فراهم و اعتماد مردم را جلب کرد.

*ارزیابی مدیران براساس ظرفیت‌های دستگاه باشد

وی با اشاره به اینکه مبنای ارزیابی‌های دستگاه‌ها و مدیران باید عملکرد بر حسب ظرفیت‌های موجود باشد نه کمیت اقدامات انجام شده در قیاس با سایر استان‌ها، ادامه داد: اگر این نبود، عملا حوزه اقدامات یک دستگاه به سقف محدود تعیین شده یا ماموریت ابلاغی او محدود می‌شود و بعضٱ یک استان با عملکرد ضعیف در قیاس با استان‌های دیگر با عملکرد ضعیف‌تر، به عنوان مقام اول در کشور تجلیل می‌شود!

رئیس سازمان بسیج دانشجویی مازندران بیان کرد: به عنوان مثال در مطالبه‌ بسیج دانشجویی از یکی از مجموعه‌های دولتی و پرسش در خصوص عملکرد آن سازمان، مدیر مربوطه بیان داشت که اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم، حجم عملکرد در برخی قسمت‌ها برحسب ظرفیت‌های موجود می‌تواند تا ۱۰ برابر نیز افزایش یابد! در حالی که به اذعان همه کارشناسان اقتصادی، افزایش بهره‌وری آن سازمان مربوطه، اثر کاملا مستقیمی در کاهش وابستگی کشور به درآمد نفتی خواهد داشت؛ اما این سازمان با همین عملکرد ۱۰ درصدی نسبت به ظرفیت موجود، جزو بهترین‌های کشور محسوب شده است.

سادات کرمی تدوین نظام مسائل و حل‌المسائل استان و تعیین جدولی از اولویت‌ها با تعیین زمان بندی و برش‌های فصلی و سالانه، با کمک کمیته‌های کارشناسی و دانشگاهی و مکلف کردن دستگاه‌ها به اجرای آن برنامه و در نهایت شفاف‌سازی آن در انظار عمومی برای دخیل کردن مردم و نخبگان در مطالبه از دستگاه‌ها را ضروری دانست.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: اگر این مهم اجرا نشود، باید باز هم شاهد مهندسی ذهن و حمایت‌های دولت به سمت مسائل انحرافی در این استان باشیم چنانکه طی سال‌های گذشته دو مقوله توسعه گردشگری آن هم با مبنای غربی (یعنی تامین ذائقه‌ توریسم و نه منافع و مصالح استان) و مقوله منطقه آزاد که با توجه به سابقه منفی و خسارت بار الگوهای مشابه آن در ۷ نقطه کشور، به حدی توسط مسؤولان دولت قبل و نمایندگان مجلس قبل و فعلی مورد پیگیری قرار گرفت که حتی تشعشعات آن در وعده‌های ریاست مجلس در سفر به این استان همچنین در اظهارات مقامات دولتی فعلی این استان هم مشاهده کرد.

*تبعات اجرای طرح منطقه آزاد در مازندران

رئیس سازمان بسیج دانشجویی مازندران با اشاره به روشنگری بسیج دانشجویی و بسیج اساتید استان مازندران در خصوص تبعات اجرایی طرح منطقه آزاد در مازندران بیان کرد: قریب به سه سال است که این دو قشر فریاد می‌زنند ایجاد طرح منطقه آزاد در این استان مضرات و پیامدهای بسیار منفی را به بار خواهد آورد و در همین راستا و در حین بایکوت استانداری دولت گذشته و مجمع نمایندگان گذشته و فعلی در نقد منتقدان، با حضور گلچینی از بهترین اساتید مرتبط در این استان برگزار کردند.

سادات کرمی ادامه داد: به اذعان عموم اساتید ایجاد منطقه آزاد در این استان آن‌هم با خلأها و فقدان زیرساخت‌های لازم و پیوست‌های مرتبط، اقدامی خلاف مصالح و منافع استان اعلام شد که چکیده آن نیز در مکاتبات مختلف برای مرکز پژوهش‌های مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد حال سوال اینجا است که وقتی شورای نگهبان نظر منفی خود را اعلام کرده و مجمع تشخصیص نیز بر این نظر منفی مهر تایید زده و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز دوبار به‌طور جد نظر مخالف خود را با ادله و برهان اعلام کرده و اساتید و کارشناسان این استان نیز نظر منفی خود را به‌طور شفاف بیان و دبیر مناطق آزاد و حتی سخنگوی دولت سیزدهم نیز به طور رسمی اعلام  کرد که با شرایط موجود در مناطق آزاد فعلی هیچ تصمیمی بر توسعه مناطق آزاد در سایر نقاط کشور وجود ندارد، چرا باز هم باید برخی مسؤولان منتصب به دولت در پی فشارهای غیرمعقولانه برخی نمایندگان مجلس وعده پیگیری دهند؟

*هجمه دلال‌های اقتصادی به طبیعت مازندران

وی همچنین نسبت به معضل کوه‌خواری و زمین‌خواری و از بین رفتن طبیعت مازندران توسط عده‌ای سودجو انتقاد کرد و یادآور شد: دیار سرسبز و طبیعت بکر مازندران سال‌ها مورد هجمه بی‌رحمانه دلال‌های اقتصادی و ملاکان و مرفهان عموما غیربومی قرارگرفته است، که اگر با این موضوع مقابله نشود و سودجویان با این سرعت به تغییر محیط زیست استان ادامه دهند در سال‌های نه چندان دور باید مهاجرت شدید اهالی روستا ( به عنوان پیشران‌های عرصه تولید این استان) به شهرها و حاشیه شهرها باشیم. 

رئیس سازمان بسیج دانشجویی مازندران تصریح کرد: از جمله مصایق این پیشروی تهاجم‌گونه سرمایه‌داری در این استان سرسبز را می‌توان به وضوح در کوه‌ها و جنگل‌ها مشاهده کرد.

سادات کرمی ضمن قدردانی از عملیاتی شدن طرح آزادسازی سواحل استان، بیان کرد: این اقدام انقلابی دولت شما باعث دلگرمی مردم شد، اما تهدید پیشروی پدیده شوم کوه‌خواری و جنگل‌خواری، خسارت‌های به مراتب بیشتری نسبت به تجاوز به حریم دریا را برای این استان سرسبز به‌دنبال خواهد داشت.

 وی خاطرنشان کرد: توقع ما این است که با تشکیل قرارگاهی مقتدر در استان در این خصوص، و پیگیری مستمر حضرت عالی در عملکرد این قرارگاه، هرچه زودتر شاهد کاهش سرعت این پیشروی نامیمون و ان شالله توقف آن در آینده نزدیک باشیم.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.