با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

صعود کارگران کوهنورد مازندران به قله کازبک گرجستان

رئیس انجمن کوهنوردی کارگری شهرستان آمل گفت: تیم کوهنوردی کارگری مازندران درنخستین اعزام برون مرزی خود موفق به صعود به قله کازبک در گرجستان شدند.

منتشر شده

در

محمد علی فلاح اظهار داشت: اعضای تیم کوهنوردی ۲۵ نفره هفته قبل پس از دو روز کوه پیمایی، موفق به صعود قله ۵۰۴۷متری کازبک درکشور گرجستان شدند وپرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر فراز این قله به اهتزار درآوردند وعصر جمعه به شهرهای استان بازگشتند.

وی ادامه داد، " علی امانی" سرپرست تیم اعزامی کوهنوردی مازندران بوده و در نخستین اعزام برون مرزی تیم کوهنوردی کارگران استان، این موفقیت مهم وبزرگ برای این تیم به ثبت رسید.

رئیس انجمن کوهنوردی کارگری آمل با اشاره به اینکه پیش ازاین نیز تیم های کوهنوردی مازندرانی درسال های گذشته موفق به فتح این قله نیز شده بودند، اضافه کرد، قله کازبک در کشور گرجستان، یکی از جذاب ترین قله ومورد علاقه تیم های کوهنوردی برای صعودهای ورزشی در فصل تابستان است.

کوهنوردی رشته ای همگانی درمازندران

این پیشکسوت کوهنوری شهرستان آمل همچنین گفت: کوهنوردی درمازندران وبه خصوص در شهرستان آمل رشته‌ای همگانی است که در سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته اما هنوز هم ظرفیت بالقوه زیادی برای همگانی سازی و حضور فعال تر مردم در ارتفاعات دارد.

فلاح ادامه داد، علاوه بر جنبه ورزشی، به دلیل جلوه‌های تفریحی و گردشگری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است که در رشته های ورزشی دیگر یافت نمی شود.

وی یادآورشد: گروه های کوهنوردی شهرستان آمل به طور معمول در روزهای پایانی هفته یا ایام تعطیل اقدام به برنامه‌ریزی سفرهای کوتاه یا بلند به ارتفاعات داخل استان یا بیرون از مازندران می کنند و میل و اقبال به کوهنوردی به طور مداوم در حال افزایش است.

حدود دو سال قبل نیز تیم کوهنوردی بانوان شهرستان آمل در نخستین صعود فنی و برون مرزی بانوان مازندران به قله ۵ هزار و ۴۷ متری کازبک گرجستان صعود کرده بودند.

کازبک کوهی است در شمال شرق گرجستان و در نزدیکی مرز روسیه واقع شده و درجه سختی قله این کوه با درجه سختی قله های رشته کوه هیمالیا برابری می کند و به نام اورست کوچک مشهور است. اطراف این قله ترکیبی از یخچال های طبیعی (١٣٥کیلومتر مربع) فرا گرفته و معروف ترین آن ها یخچال گرگتی است.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.