با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

واردات 3 میلیون تن برنج در زمان برداشت داخل کشور

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه باید با حمایت مسؤولان دست مافیای واردکننده برنج کوتاه شود، گفت: وارد کردن حدود 3 میلیون تن برنج از خارج کشور حین زمان برداشت محصولات با کیفیت داخلی طلم به کشاورزان است.

منتشر شده

در

رضا حاجی‌پور نماینده مردم آمل و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، جلال محمدزاده نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و کمال حسین‌پور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عصر امروز از مرکز بین‌المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران واقع در این شهرستان بازدید کردند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در این بازدید با اعلام اینکه مازندران حدود ۴۴ درصد برنج کشور را با ۱۳۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت در اختیار دارد، اظهار کرد: این استان شمالی کشور سهم زیادی بر سر سفره‌های مردم دارد.

رضا حاجی‌پور با اعلام اینکه استان مازندران رتبه نخست تولید برنج در کشور را از آن خود کرده است، گفت: نیاز است تا مسؤولان بحث‌های حمایتی برای استان عنوان‌دار برنج را در نظر بگیرند.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در مرکز تحقیقات کشاورزی کشور با اشاره به اهمیت صادرات برنج و پیشرفت ارزآوری از طریق صادرات افزود: مسؤولان استان مازندران نتوانستند از ظرفیت‌های خدادادی در بخش صادرات استفاده کنند هرچند در زمینه صادرات مشکلات و موانع زیادی داریم ولی با توجه به تجربه و بحث حمایتی از مردم در زمینه نهاده‌ها گام‌های بزرگ برداشته شد.

این مسؤول با اعلام اینکه برنج مازندران می‌تواند محصول استراتژیک پس از گندم تلقی شود، ادامه داد: در زمینه کشت رتون یا کشت دوم برنج پس از برداشت کشت اول به دستاوردهای بزرگی در مازندران رسیدیم البته زمین‌های کشاورزی مازندران قابلیت کشت طی دو مرحله را دارند و قول می‌دهیم در زمینه تولید برنج می‌توانیم با حمایت همه جانبه به خودکفایی برسیم.

حاجی‌پور با اشاره به اینکه عدم توجه به کشاورزان باعث شده تا ورود مافیا را در این بخش شاهد باشیم، گفت: ورود مافیای برنج باعث وجود واردات بی‌رویه در فصل برداشت می‌شود هرچند با نادیده گرفتن سرانه مصرف برنج، شاهد واردات حدود ۳ میلیون تن برنج در زمان برداشت هستیم.

وی اضافه کرد: باید مسؤولان از کشاورزان حمایت کنند و ممنوعیت ورود برنج وارداتی بیش از نیاز را برای حمایت از کشاورزان رقم بزنند./ خبر از قربانعلی مسافر

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.