با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

پرواز قیمت مرغ در قطب مرغداری کشور

در حالی که چهار روز از مصوبه ستاد تنظیم بازار در تعیین نرخ 11 هزار و 500 تومانی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ می گذرد ، قیمت این ماده پروتیئنی در مازندران همچنان در اوج است.

منتشر شده

در

بررسی های میدانی از سطح شهر ساری مرکز مازندران نشان می دهد که هم اکنون قیمت مرغ در بازاهای پروتیئنی این شهر و فروشگاههای زنجیره ای 140 تا 142 هزار ریال در هر کیلوگرم است و هیچ خبری از مرغ 11 هزار و 500 تومانی مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور نیست.
در حالی بازار پروتینی مازندران خالی از مرغ با قیمت تنظیم بازاری است که دستگاههای نظارتی هم برای اجرایی کردن مصوبه این ستاد تاکنون پا پیش نگذاشته اند و هر یک از این دستگاهها توپ برخورد با متخلفان را به زمین دستگاه دیگری پاس می دهند.
** اما و اگر های دستگاههای نظارتی
معاون بازرسی سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : مصوبه ستاد تنظیم بازار باید از درب کشتارگاه و مرحله تولید مرغ اجرایی شود تا بتوان برخورد با فروشندگان خرد در بازار را به ثمر رساند.
حسین اصغرزاده افزود : در شرایط فعلی استدلال مرغداران این است که به دلیل قیمت بالای نهاده های دامی امکان فروش مرغ به قیمت 78 هزار ریالی که ستاد تنظیم بازار برای درب کشتارگاه تعیین کرده ، وجود ندارد و حداقل قیمت با حاشیه سود اندک حدود 100 هزار ریال است.
وی گفت : ما به دنبال متقاعد کردن مرغداران برای کاهش قیمت مطابق با مصوبه ستاد تنظیم بازار هستیم و در صورتی که بتوانیم نهاده ها را به قیمت مصوب در اختیارشان قرار دهیم به نظر می رسد این برنامه اجرایی خواهد شد.
اصغرزاده افزود : دستورالعمل ستاد تنظیم بازار به شهرستان های استان نیز ارسال شد تا بتوانیم با هماهنگی این مصوبه را اجرایی کنیم.
** کورسوی امید برای کاهش قیمت
مسئول ستاد تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی مازندران هم گفت : با مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار و نرخ گذاری مرغ در هر کیلوگرم 11 هزار و 500 تومان، قیمت این ماده پروتیئنی در هر کیلوگرم تا 18 هزار ریال کاهش یافته است .
سلیمان حاتم نژاد ابراز امیدواری کرد که با توزیع مرغ به قیمت تنظیم بازاری 11 هزار و 500 تومان در هر کیلوگرم و کاهش نرخ نهاده های مورد نیاز مرغداران ، روند کاهشی قیمت این مواد پروتیئنی در مازندران استمرار یاید.
وی گفت : در شرایط فعلی به دلیل گرانی نهاده ها از جمله جوجه یکروزه ، قیمت نهایی مرغ بنا به اظهار مرغداران حدود 100 هزار ریال در هر کیلوگرم است و با این روند اجرای دستورالعمل تنظیم بازار تا حد زیادی دشوار است.
او افزود : در استان مازندران از دی ماه تا پایان بهمن به مدت دو ماه حدود یک هزار و 850 تن گوشت مرغ گرم توزیع شد و این روند برای پایان سال و شب عید نیز ادامه می یابد.
** تعزیرات در انتظار پرونده و شاکی
مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران هم گفت که دستگاه متبوعش بر اساس قانون مسئول برخورد با گران فروشان است و این برنامه زمانی محقق می شود که از سوی بازرسی سازمان صمت پرونده ای ارسال شود و یا مردم شکایتی ارائه دهند.
یدالله ملکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون نه سازمان صمت پرونده گرانفروشی مرغ نسبت به مصوبه ستاد تنظیم بازار به تعزیرات حکومتی ارسال کرد و نه این که مردم شکایتی از طریق تماس با سامانه 124 و 135مطرح کردند که بتوانیم برخوردی داشته باشیم.
وی افزود : قضات تعزیرات حکومتی آماده اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار و برخورد با متخلفان فروش مرغ بیش از قیمت 11 هزار و 500 تومانی است و این کار منوط به ارسال پرونده است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران گفت : مصوبه ستاد تنظیم بازار پس از کارشناسی میدانی و با حضور نمایندگان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و سایر مسئولان مرتبط اتخاذ شد و به نظر می رسد نرخ 11 هزار و 500 تومان با رعایت تمام جوانب حمایتی اتخاذ شد.
ملکی اظهار داشت : با این روند ما آماده برخورد با متخلفان در صورت ارائه پرونده و شکایت خصوصی هستیم.
مازندران افزون بر 2 هزار و 500 واحد مرغداری با تولید سالانه 200 هزار تن گوشت مرغ دارد. این استان 11 درصد از نیاز کشور به مرغ را تامین می کند./ ایرنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.