با ما همراه باشید

دسته بندی نشده

همه پرسی‌ استقلال کاتالونیا آغاز شد

ایرنا- همه پرسی‌‌ استقلال ایالت کاتالونیا در شمال شرقی‌ اسپانیا به رغم مخالفت دولت این کشور از ساعت 9 صبح به وقت محلی (10 و 30 دقیقه تهران ) آغاز شد.

منتشر شده

در

به گزارش روز یکشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه ، این همه پرسی‌ در حالی‌ آغاز شده که دولت کاتالونیا یک ساعت قبل از آغاز آن به طور غیر منتظره، سرشماری جهانی‌ را برای اینکه مردم بتوانند در هر شعبه اخذ رای که بتوانند ، رای دهند را تعیین کرد .
بدین صورت ، 5 میلیون و 343 هزار و 358 نفر واجد شرایط در سراسر کاتالونیا می‌ توانند به هر شعبه ای که بشود در آن رای داد، بروند .
با این اقدام، دولت کاتالونیا می‌ خواهد رای گیری را برای آن دسته از افرادی که شعبه اخذ رای آنها به دستور دیوان عالی‌ کاتالونیا پلمپ شده است، تسهیل بخشد.
از طرفی‌ دیگر ، دولت کاتالونیا برای جلوگیری از اینکه افراد دو بار یا بیشتر رای دهند ، از طریق یک سیستم رایانه ای ، تمامی آرا را کنترل می‌ کند.
با توجه به اینکه پلیس کاتالونیا چندین میلیون کاغذ رای افزون بر صدها صندوق رای را به دستور دیوان عالی‌ ضبط کرده، دولت کاتالونیا از طریق سایت خود، اجازه داده تا که مردم، کاغذ رای را در خانه خود پرینت کنند و با آن به صندوق ها مراجعه کنند .
فراتر از همه این موارد، چیزی که بیش از هر چیز موجب تعجب بوده، این است که پلیس کاتالونیا موظف است که به دستور دیوان عالی‌، مانع از باز شدن شعبه ها و مانع از رای گیری شود اما این نیروها فقط وارد چندین شعبه شده و گزارش داده ا‌ند که صندوق ها برچیده شده ا‌ند و آماده رای گیری هستند.
بنا بر این گزارش ، همه پرسی استقلال کاتالونیا توسط دولت این ایالت 7 میلیون و 523 هزار نفری در خصوص استقلال و جدایی آنها از اسپانیا برای اول اکتبر 2017 مقرر شده ‌است.
در این رابطه ، فراخوان همه پرسی در ژوئیه 2017 اعلام و در 6 سپتامبر 2017 تأیید شد.
حامیان همه پرسی خواهان الزام‌آور بودن آنند، با این که چنین همه پرسی در چارچوب قانون اساسی غیرقانونی است. دادگاه قانون اساسی اسپانیا در 7 سپتامبر این همه پرسی را معلق کرد و حکومت کاتالونیا اعلام کرد حکم دادگاه برای کاتالونیا معتبر نبوده و رویه برای جمع‌آوری حمایت 750 از 948 شهرداری کاتالونیااز جمله بارسلون ادامه می‌یابد.
استقلال طلبان برای جدایی از اسپانیا، به دو دلیل تاریخی و اقتصادی اشاره دارند .
دلیل تاریخی آنها این است که مردم کاتالونیا (کاتالان ها )، از هزاران سال پیش دارای زبان، فرهنگ و یک هویت مستقل هستند. تمامی این اصول در قانون کاتالان ذکر شده که بر اساس آن ، کاتالونیا تا وقتی‌ که بخشی از اسپانیا را تشکیل بدهد نمی‌ تواند به بالاترین سطح فرهنگی‌، اقتصادی و اجتماعی خود دست یابد .
به گفته جدایی طلبان ، کاتالونیا از زمانی‌ که اسپانیا در سال 1714، توسط نیروهای بوربون (اجداد پادشاه کنونی )، اشغال شده تحت ستم بسر می‌ برد.
استدلال اقتصادی آنها نیز مهم است. کاتالونیا ، ثروتمندترین منطقه اسپانیاست و به گفته استقلال طلبان ، یک رابطه نامساعد در توزیع منابع در کشور وجود دارد که کاتالونیا را در یک وضعیت زیان مالی‌ مداوم قرار می‌ دهد. در این مورد، ریاضت های اقتصادی اعمال شده بر این ایالت از سوی دولت مرکزی به دلیل بحران های سال 2010 و 2013 ، توسعه و پیشرفت کاتالونیا را در خطر انداخته است .

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.